Osteoartriit on aeglaselt süvenev, krooniline ja püsiv liigesepõletik, mis põhjustab liigeste liikuvusulatuse vähenemist ja valu.
Mis vanuses koertel tekivad liigesprobleemid?
Liigeseprobleem kimbutab väga paljusid koeri ning võib sageli esialgu märkamatuks jääda. Liigeste kulumine ja põletikulised protsessid võivad esineda igas eas koertel, kuid sagedamini diagnoositakse neid muresid keskealistel ja vanematel lemmikutel.
Kuidas väljenduvad liigesevaevused
Liigesevaevused võivad väljenduda selles, et koeral on raskem püsti saada, aga ka kanges kõnnakus (puusad on justkui „kinni“) või pikemates „mõttepausides“ enne diivanile hüppamist. Tihtilugu peetakse neid sümptomeid vanusega kaasnevateks ilminguteks ja neile probleemidele ei pöörata suurt tähelepanu. Osteoartriidiga kaasnev valu on hiiliv ning koerad ei väljenda valu häälekalt vaid õpivad koos valuga elama. Neis on nii palju lusti ja rõõmu ning tahet koos omanikuga liikuda, et valu võib selle taha varju jääda.
Tasapisi vähenev liikumine soodustab lisakilode kogunemist ja lihamassi vähenemist. Algab „nõiaring“ – liigsed kilod tekitavad niigi kahjustunud liigestele mehaanilist survet ning liikumine muutub veel ebamugavamaks. Seega päevane üleliigselt tarbitud energia saab üha enam talletuda lisakilodena.
Liigestevaevuste leevendamine
Liigesevaevuste leevendamine vajab mitmekülgset lähenemist ja parima plaani lemmiku abistamiseks saate teha koos oma loomaarstiga.
Lemmiku abistamiseks võiks alustada liigeste „toitmist“ liigeseid toetavate preparaatidega. Liigeseid toetavad preparaadid aitavad parandada liigeste liikuvusulatust, vähendavad põletikku ja aeglustavad liigeste edasist kahjustumist.
Uuringutega on leitud, et oomega-3 rasvhapped vähendavad liigestes põletikku ja parandavad liigeste liikuvust. Oomega-3 rasvhappeid leidub rikkalikult kalas ja kalaõlis. Kondroitiin ja glükoosamiin on liigese koostisosad ning nende kasutamine toidulisanditena võib vähendada liigeseprobleeme.
Kaaluprobleemid kontrolli alla!
Igasugune ülekaal survestab liigeseid ja põhjustab liikumisel ebamugavust. Ülekaalu ja rasvumisega kaasneb organismis üleüldine põletik, mis ei jäta ka niigi põletikus liigeseid puutumata. Isegi mõni kilo kaalulangust muudab liikumise kergemaks ja vähendab valukoormat.
Kuigi liikumine on ebamugav, ei tohiks siiski loobuda lemmikuga jalutamisest. Mõistlikus tempos jalutamine hoiab lihaseid kõhetumast ja hoiab liigesed töös. Vahemaad olgu esialgu lühemad, kuid neid saab tasapisi muuta pikemaks. Kindlasti peaks vältima aktiivseid jooksumänge, palliviskamisi ja äkilisi jooksusööste. Võimalusel on mõistlik külastada lemmikuga ka loomade füsioterapeuti, kes õpetab tegema teatud harjutusi lihaskonna tugevamaks muutmiseks.
Valu vajab vaigistamist!
Liikumisprobleemide avastamisel peaks kindlasti pöörduma lemmikuga loomaarsti juurde. Loomaarst hindab valu ja alustab koerale individuaalset valuravi.
Autor: Liisa Siimon – loomaarst/toitumisnõustaja