TAGASI

Tavaline söögikauss ei ole loomasõbralik?

02 nov. 2022
Blogi Söögikauss

Kas söögikauss on parim valik?

Kõige traditsioonilisem sööginõu nii koerale kui kassile on kauss. Kuid kas see on ka parim valik? Kui mõelda sellele, kuidas loomad loomulikult söövad, siis ei meenuta see kuidagi söömist kausist, millel on kõrgendatud servad ja mis võib takistada nende nägemist, muutes söömise ebamugavaks.

Eriti kasside jaoks võib kauss olla ebamugav, kuna nende vurrud on tundlikud ja pikad. Kui need söömise ajal kausi külgi puutuvad, võib see kassi ärritada ning tuua kaasa söömiskäitumise muutused, näiteks valiva söömiseni.

Samamoodi on koertel tundlik koon, nii et kui see puutub süües vastu kausi ääri, võib see olla ebamugav. Vahel võib see viia koera söömishäireteni, näiteks ahmimiseni, mis tegelikult on vaid frustratsiooni tunnus. Samuti võib kausist söömine viia halbade harjumuste tekkimiseni, näiteks toidu valvamiseni. Kuna kauss võib koera nägemisulatust blokeerida, võib ta tunda end ebamugavalt ja pinges, mis mõnikord põhjustab halba käitumist.

Sama oluline kui see, MIDA su lemmik sööb, on see, KUIDAS ta sööb.

Materjal loeb!

Oluline on ka söötmisanuma materjal, alati tuleks kontrollida selle täpset koostist, et vältida bakterite kogunemist ning vastupidist (kahjulikku) mõju teie lemmiku tervisele. Siin on mõned enamlevinud materjalid, millest söötmisanumaid valmistatakse.

Plast
  • Kuna plast on väga poorne materjal, kogunevad bakterid olenemata sellest, millist toitu loom sööb. Seetõttu väldi võimalusel plastikut ja ära unusta selle kasutamisel valida BPA-vaba plastikut.
Roostevaba teras
  • Roostevaba terast peetakse sageli parimaks võimaluseks; aga kui roostevaba teras on pärit tundmatust allikast, võib sinu loom süües neelata alla mitmeid kahjulikke kemikaale. Ära osta roostevabast terasest nõusid suvalisest odavpoest, vaid hangi need usaldusväärsest ostukohast!
Parim valik: keraamiline või toidukumm
  • Lemmikloomade toitmise tarvikute muud võimalused hõlmavad keraamilist või toidukõlblikku kummi. Neist materjalidest nõusid või söögialuseid on lihtsam pesta, kuna võid need nõudepesumasinasse visata ning need võtavad vähem ruumi. Palun viska ära kõik nõud, millel on pragusid, kuna need võivad põhjustada bakterite kiiret kasvu.
Söötmisanuma materjal on samuti oluline, uuri, millest see koosneb!

Mis on alternatiiv?

Söömishäirete, nagu valivuse, ahmimise ning toidu valvamise ennetamiseks on hea vahetada kauss välja loomulikuma söögianuma vastu, mis soodustaks aeglast söömist. Aeglane söömine on kasulikum nii lemmiku seedimisele kui närvisüsteemile.

Üks variant on looma käest söötmine, seda soovitatakse näiteks siis, kui loom on erakordselt valiv sööja või kui lemmikul on muud söömiskäitumise häired. Samas on see liiga domineeriv viis ning lemmikul kaob võimalus ise valida ja oma söömise üle kontrolli omada.

Teised alternatiivid on aeglase söömise kausid/vaagnad ja lakkumismatid. Need annavad loomale võimaluse valida, mida ja mis järjekorras nad söövad, muudavad söömise aeglasemaks ning maandavad sellega ka stressi.

Lakkumismatt on parim lahendus

Matid loomaarstide loodud innovaatilised ja ainulaadsed söötmisalused. Need on kõige sarnasemad loomade loomulikule söömisviisile, kuna loom saab valida, mis järjekorras ta sööb, samuti on matid ergonoomilised ega tekita koonule või vurrudele ebamugavust nagu kausside kõrged ääred. Lemmiklooma söötmine tasasel söötmispinnal toob kaasa rohkem stimuleeritud, õnnelikuma ja vähem pinges-valves lemmiku. Vähe sellest, selline söötmisviis aitab ka paljudel koertel ja kassidel hoogu maha võtta!

Matt vähendab igavustunnet ja maandab ärevust, see arendab ajutegevust ja vabastab endorfiine. Hea lahendus lemmiku jaoks pingelistes situatsioonides, näiteks omanike kodust lahkudes, stressirohketel aegadel, nagu loomaarsti visiidid, süstid, vanniskäik, küünte lõikamine, vigastustest taastumine, samuti äikesetorm ja ilutulestik

Mati kasuks räägib ka see, et see stimuleerib sülje tootmist ja ergutab söögiisu, aitab kaitsta lemmiku hambad ja igemeid, ning võib aidata kaasa seedimisele, sest sülg sisaldab ensüüme nagu amülaas. Samas vähendab see ahmimist ja seega saab lemmik vähem kaloreid, söömine kestab kauem ja on tervislikum.

Matil on hea serveerida laia valikut hõrgutisi: jogurtit, maapähklivõid, püreesid, määrdeid, orgaanilisi ja tervislikke maiustusi. Sobib suurepäraselt ka ravimite või toidulisandite lisamiseks maiuspaladele. Aeglasemaks ja nauditavamaks söötmiseks võid matil isegi toitu ja maiuseid külmutada. Määri matile märgtoitu, pasteeti, lisa maiuseid ja puista näiteks Island of Petsi gurmee kalapulbrit.

Kokkuvõtteks, kuidas siis oma lemmikut parimal viisil toita? Arvesse peaks võtma seda, kuidas loomad end süües tunnevad, kas loomulikul ja hästi? Sel juhul on söögiaeg looma jaoks samal ajal lõõgastav ja stimuleeriv tegevus.

Väike lisanipp, mis kõlab kummaliselt: kui võimalik, sööda oma lemmikut õues, mullas ja mudas. Miks?! Sest see on nende jaoks kõige loomulikum söömiskeskkond, mis ühtlasi aitab mitmekesistada nende mikrobioomi, mis omakorda toetab lemmiku seedimist ja üldist tervist.
Saad esimesena teada magusatest pakkumistest, uutest toodetest ja harivatest artiklitest.
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

Sind võivad need ka huvitada!

Jäta kommentaar