TAGASI

Koerad ja suvesoojus

21 juuni 2021

Meie lemmikud ei ole harjunud soojemate ilmadega

Enamus aastast on meil pigem kevad-sügisesed temperatuurid ja seetõttu ei ole meie lemmikud harjunud soojemate ilmadega. Niipea kui ilmad soojad, suundume meie puhkuselainele ning naudime rannamõnusid ja suvekohvikuid. Sageli võtame kaasa ka oma lemmikud, kuid suures melus võib ununeda, et koertele võivad suviselt soojad olengud olla hoopis ohtlikud.

Kuidas koerad end jahutavad

Erinevalt inimestest ei suuda koerad oma kehatemperatuuri higistamise abil kontrollida. Koertel on küll olemas higinäärmed käpapadjanditel, kuid nende abil temperatuuri reguleerimine ei ole piisav. Koerte kõige efektiivsem jahutamismeetod on lõõtsutamine.

Mida tuleks sooja ilma puhul koera juures jälgida

Suvesoojadel ilmadel tuleks oma lemmikut väga tähelepanelikult jälgida igasuguse väsimuse ja lõõtsutamise osas. Eriti tundlikud on lühininalised tõud näiteks prantsuse- ja inglise buldogid ning mopsid, kelle hingamisteed on väga kitsad ja normaalne õhuvahetus ning koormustaluvus on isegi madalate temperatuuride juures puudulik. Ka tihedama karvkattega või aktiivsed koerad on kuumarabandusele vastuvõtlikumad.

Kehatemperatuuri tõus võib väga kiiresti üle minna kuumarabanduseks. Viimane on eluohtlik situatsioon, mille korral lemmiku organsüsteemid võivad üsna kiiresti lakata töötamast. Ravita jäänud kuumarabandus lõpeb surmaga.

Mida teha palavate ilmadega

Palavate ilmadega on mõistlik jalutada pigem vähem kui rohkem ning eelistada tuleks ajaliselt pigem varahommikut ja hilisõhtut, mil temperatuurid on jahedamad. Kuna asfalt ja linnatänavad salvestavad endasse palju soojust, võiks pigem eelistada jalutamist pargis või murul. Ka päevasel ajal “pissiringil” käimisel peaks arvestama, et asfalt või kivine pind võib lemmiku käpapadjandite jaoks olla väga kuum.

Ujumist ja vett armastavatel koertel võiks lasta ennast jahutada mõnes mõnusas veekogus. Kuid kindlasti tasuks eelnevalt kontrollida, et veekogus ei “õitse” sinivetikad, mis on koertele väga ohtlikud.

Alati hoidke koera ligiduses puhast joogivett ning plaanides mõnda pikemat jalutuskäiku, peaks vesi olema koera jaoks alati kaasas.

Autoga sõitmine ja kuumus

Mitte mingil juhul ei tohi jätta koera üksi seisvasse autosse! Ka mitte korraks! Temperatuur autos tõuseb väga kiiresti ning koerad ei tule enda jahutamisega toime.

Palavate ilmadega võiks lasta koeral pigem puhata ning vältida tuleks aktiivseid jooksumänge ja palli viskamisi.

Õuekoerte puhul peaks veenduma, et koeral on võimalik olla kusagil vilus, päikese eest varjus.

Mida teha kui märkad, et koeral on palav

Juhul kui märkate, et teie lemmik lõõtsutab tugevasti, siis pakkuge talle koheselt juua vett ning jahutage teda jaheda veega. Jääkülma vett kasutada ei tohi, sest see põhjustab veresoonte ahenemist ning soodustab sooja püsimist organismis. Kui voolavat vett ei ole käepärast on abiks ka märgade saunalinade asetamine rinnaku- ja kõhu alla ning seljale.

Kehatemperatuuri saab kontrollida digitaalse termomeetri abil. Kraadimiseks tuleks digitaalse termomeetri ots teha õli või mõne kreemiga kokku ning ettevaatlikult sisestada kraadiklaas koerale umbes 1-2 cm sügavusele pärakusse. Normaalne kehatemperatuur peaks jääma umbes 37,5-39,2C vahele (olenevalt koera suurusest ja parasjagu toimuvast tegevusest).

Juhul kui kahtlustate, et teie lemmikul on ülekuumenemine või kuumašokk, võtke koheselt ühendust loomakliinikuga!

Saad esimesena teada magusatest pakkumistest, uutest toodetest ja harivatest artiklitest.
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

Sind võivad need ka huvitada!

Jäta kommentaar