TAGASI

Kas sa tead, mida su lemmiklooma toit päriselt sisaldab?

12 okt. 2022
Blogi - Kas sa tead, mida su lemmiklooma toit päriselt sisaldab

Eelmises blogipostituses rääkisime lemmikute allergiatest ja toidutalumatusest ning mis erinevus neil on. Täna räägime sellest, mida saad oma lemmiku heaks teha, et ennetada allergiaid ja erinevaid terviseprobleeme.

Nii nagu viimasel ajal on hakatud rohkem tähelepanu pöörama toidule, mida me sööme, kust see tuleb ja kuidas see on kasvatatud, käib sama ka lemmikloomade toidu kohta. Samas kohtab viimasel ajal erinevatel toodetel ülikülluses märksõnu, nagu “looduslik”, “naturaalne”, mis võiks meie elu tarbijatena lihtsaks teha, aga kahjuks ei tähenda sellised väljendid alati puhast toodet. Põhjuseid on mitmeid.

Parim asi, mida oma lemmiklooma heaks teha, on lugeda toidupakendilt koostisosade loendit

Pikka aega on teada, et lemmikloomatoitudes kasutatakse vabalt lisaaineid, säilitusaineid, kunstlikke maitseaineid ja loomseid kõrvalsaadusi, sealhulgas täiteaineid, nagu lihajahu, jahvatatud mais ja maisigluteen. Lemmikloomadele suunatud toidutööstus on suures osas reguleerimata.

Üheks põhjuseks, miks toidutalumatus või lausa allergia võib tekkida, on liigsed lisaained lemmiku toidus: kahjulikud e-ained, paksendid, säilitusained jne. Nii nagu inimesele, võivad need tekitada terviseprobleeme ka lemmikloomale.

Liigsed lisaained võivad häirida soolestiku tööd. Samuti nagu inimese puhul, on ka loomade juures tõsi see, et tervis algab soolestikust: kui seal on tasakaal paigast ära, võivad hakata kimbutama erinevad mured. Selleks et tasakaal soolestikus paigas oleks, on vajalik õige toitumine.

Võta aega, et uurida oma lemmiklooma toidu koostisosi! Paljud loomatoidu tootjad kasutavad loomseid kõrvalsaadusi, täiteaineid, säilitusaineid, kunstlikke maitseaineid ja lisaaineid, mis võivad põhjustada allergiaid ega ole tervislikud.

Milliseid säilitusaineid vältida?

Säilitusaine on mis tahes koostisosa, mida lisatakse toidule riknemise aeglustamiseks. Lemmikloomatoidus kasutatavad säilitusained võib jagada kahte tüüpi: antimikroobsed ained, mis blokeerivad bakterite, hallitus- või pärmseente kasvu, ja antioksüdandid mis aeglustavad rasvade ja lipiidide oksüdatsiooni, mis põhjustab rääsumist. Nii säilitusained kui ka antioksüdandid võivad pärineda looduslikest allikatest (nagu E-vitamiin ja rosmariiniõli) või olla kunstlikult loodud. Looduslikud säilitusained ohtlikud pole, vältida tuleks just kunstlikke säilitusaineid.

Kunstlikud säilitusained ja antioksüdandid on lemmikloomatoidus kahjuks palju laialdasemalt levinud, kui enamik inimesi ette kujutab, ja kuigi need aitavad kindlasti riknemist aeglustada (mõnel juhul annavad lemmikloomatoidule säilivusaega üle nelja aasta!), on nende puhul palju probleeme tervisemõjudega. BHA (butüülitud hüdroksüanisool, E320) ja BHT (butüülhüdroksütolueen, E321) on lemmikloomatoidus kasutatavate kunstlike antioksüdantide hulgas eriti muret tekitavad. On tõestatud, et need tekitavad loomadel tõsiseid tervise- ja käitumisprobleeme; sama ohtlik on ka propüülgalaat (E310), kunstlik säilitusaine, mida kasutatakse sageli koos BHA ja BHT-ga.

Üks levinud säilitusaine loomatoidus on ka kaaliumsorbaat (E202), mis võib ärritada nahka, silmi ja hingamisteid ning võib samuti põhjustada tõsisemaid tervisehäireid.

2017. aastal peatas Euroopa Toiduohutusamet etoksükviini ehk E324 kasutamise, see oli kunagi lemmikloomatoidus üks levinumaid kunstlikke antioksüdante, millel on pikaajaline seos allergiliste reaktsioonide, nahahaiguste, käitumisprobleemide ja tõsisemate seisunditega. Siiski ei ole see seaduse poolt täielik keelustamine, st seda võidakse kunagi taas lubada, ning arvestada tuleb, et väljaspool EL-i kasutatakse seda loomatoitudes ikka veel laialdaselt.

Mida sisaldab sinu lemmiku toit?

Lisaks teadaolevatele allergeenidele ning kahjulikele e-ainetele soovitatakse loomatoidus vältida ka järgmisi (lisa)aineid: valge jahu, lihajahu (väljapraagitud lihast ja tapajäätmeist toodetav valgurikas sööt), kunstlikud toiduvärvid, maisisiirup, sulatatud rasv, taimeõli ning tehistingimustes kasvatatud lõhe.

Eelmises postituses rääkisime ka sellest, et toiduallergia tuvastamiseks soovitatakse vältivat dieeti. Toidu kõrvaltoimete (toiduallergia) tuvastamiseks tehakse vältivat dieeti sageli kaubanduslike lemmikloomatoitudega, tuginedes nende etiketile, et valida need, mis ei sisalda varem söödud koostisosi.

Uuringud on leidnud, et tööstuslikud lemmikloomatoidud võivad sisaldada loetlemata toiduallikaid, mis võivad muuta toidukatsete tegemise mõttetuks või isegi ohtlikuks, põhjustades kliinilisi reaktsioone loomadel, kes on selliste ainete suhtes ülitundlikud.

Näiteks Põhja-Carolina ja Ludwig Maximiliani Ülikooli läbi viidud ühisuuring (2018) tuvastas 22 erineva uuringu (teadusartikli) põhjal, et lemmikloomatoidu vale märgistamine on üsna tavaline, isegi nende toodete puhul, millel on märge: „uudne” või „piiratud” koostis, ja mida soovitatakse vältiva dieedi jaoks (toiduallergiate tuvastamiseks). Uuringus tuvastati valesti märgistatud koostisaineid ning ühest või mitmest taime- või loomaliigist pärinevate valkude põhjal koostisosi, mis etiketil puudusid.

Uuring, mis võttis aluseks 22 erinevat teadusuuringut (teadusartiklit), vastav number on nurksulgudes. Tooted, millele on lisatud valesti märgistatud koostisosi, on punasega, need, millel koostisaineid etiketilt puudu on, on sinisega. Punktiirjooned tähistavad vastavaid mediaane. Numbrid näitavad, mitut toitu antud uuring testis. Paksus kirjas ruudus olevad numbrid tähistavad teste loomatoitudega, mis sisaldasid „uudseid”, „piiratud”” ehk vältimisdieetidele sobivaid koostisosi. Lõpmatuse märk tähistab uuringuid, mis teoreetiliselt peaksid võimaldama tuvastada lõpmatu arvu saastavaid valke.
(Allikas: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5778722/)

Aastate jooksul on mõned tootjad leidnud üha rohkem viise, kuidas koostisosade kasutamist varjata. Näiteks, kui toit sisaldab koostisosi, mille tootja on valmiskujul mujalt ostnud, ei pea ta nende koostises olevaid säilitusaineid kirja panema (ega teadma). Või on pakendil märge, et toode sisaldab lubatud säilitusaineid (mis siis, et need on suuremas koguses kahjulikud ning me ei tea, palju loom neid täpselt toidust saab).

Kuidas siis kindel olla, et valid oma lemmikule puhta toidu?

Üldised suunad võiksid olla see, et koostisosade nimekiri on lühike ega sisalda sinu jaoks tundmatuid aineid ning et tootja/edasimüüja teab oma tooraine/toote tarneahelat ning on selle oma kodulehel vm lahti seletanud.

Kui ka sina oled vahel lemmikloomatoitu valides mõelnud, mis teekonna see toode läbinud on, et sinuni jõuda, siis Island of Petsi toodete puhul ei pea sa selle üle muretsema.

Kontrollime kogu tarneahelat alates toorme püügist kuni valmistooteni ning kliendi soovil võime öelda millal, kus ja millise laevaga on kala tema tootesse jõudnud.

Me ei kasuta liigseid aineid, vaid valime sellised töötlusviisid, et toode säiliks loomulikult, näiteks kuivatamisel arvestame niiskusprotsenti; me ei lisa tootesse mahuaineid, et rohkem teenida, sest meie jaoks on oluline hoida lemmikute söök puhtana.

Proovi näiteks meie gurmee kalapulbrit Läänemere räimest, see on 100% räimest topper ehk isutekitaja.

Saad esimesena teada magusatest pakkumistest, uutest toodetest ja harivatest artiklitest.
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

Sind võivad need ka huvitada!

Jäta kommentaar